Velká voda sevřela kraj do kleští

31.03.2006 09:00

PRÁVO

Hejtman: Povodeň hlásí na Dyji, Moravě i na menších tocích. Takový souběh jsme v kraji ještě neměli. Zatímco v roce 1997 a v roce 2002 zažilo teritorium Jihomoravského kraje povodně buď na řece Moravě, nebo na Dyji, letos je tu velká voda na obou řekách a k tomu ještě rozvodněné menší toky. „Takový souběh jsme ještě v kraji neměli,“ řekl ve čtvrtek hejtman Stanislav Juránek, který hned ráno vyhlásil stav nebezpečí na území celého kraje. Stav nebezpečí nyní umožňuje starostům zapojit do boje s vodou všechny místní síly, fyzické i právnické osoby, evakuovat obyvatele a přijímat opatření k ochraně jejich majetku, zadávat terénní práce bez jinak nutného výběrového řízení atd. Podle toho, co hejtman řekl po poledním zasedání krajské povodňové komise, je nejohroženější úsek mezi Vranovskou přehradou a vodním dílem Nové mlýny. Ve Znojmě již v noci evakuovali část obyvatel z ohrožených částí města, krizová opatření přijali také v dalších obcích a městech na toku Dyje. „Povolali jsme armádu, která pomůže ve Znojmě, ale podle potřeby i na dalších místech. Jsme připraveni nasadit velké množství hasičských sborů, protože se nám hlásí hasiči ze všech krajů republiky na pomoc,“ prohlásil hejtman. Z koryta se ve čtvrtek vylila také řeka Morava, která se poblíž Mikulčic začala vlévat do lužních lesů kolem tamního národního památníku, ale obec přímo neohrožovala. „Situace zatím není tak dramatická jako v roce 1997, pokud nebude dál pršet. Zatím Morava teče do polí směrem k Lanžhotu,“ komentoval situaci mikulčický starosta Josef Helešic. Evakuace ohrožených obcí zatím není nutná. Podle starosty Rohatce Vladimíra Elšíka v obci zaznamenali dokonce pokles vody o pět až deset centimetrů, sklepy jsou ovšem zaplavené, několik domů bylo evakuováno a nábytek uložen na bezpečném místě. „Lidé se rozešli k příbuzným,“ řekl starosta, podle kterého na zabezpečení domů pytli s pískem pracovalo v noci 40 lidí.