Taje sníh a bude pršet: Hrozí povodně

27.03.2006 09:00

Rovnost

JIŽNÍ MORAVA - Samotné každoroční tání sněhu není ničím překvapujícím a samo o sobě by nebylo nebezpečné. "Pokud jen taje, je to dobré, když však do toho i prší, může to být velký problém. A podle meteorologů pršet má," řekla mluvčí Povodí Moravy Dana Meissnerová. Půda je po zimě a tání a provlhlá a nestihne déšť vsakovat. "Má napršet deset až pětadvacet milimetrů na čtvereční metr, což je hodně," dodala. Situaci mapují i hasiči a starostové obcí. "Chodí kontrolovat riziková místa, kde hrozí rozlití toků, stavy jezů či zda nejsou ucpané toky například kmeny a naplaveninami. Na možné situace existují povodňové plány," řekl mluvčí hasičů Jaroslav Haid. O případných evakuacích by rozhodovali komise v čele se starosty pověřených obcí. "Testovali jsme také spojení prostřednictvím mobilů," dodal. V Rohatci naopak včera uzavřeli všechny říční výpusti a stejně jako ve Strážnici vyhlásili druhý stupeň pohotovosti. "Uvidíme. Nezbývá nám než čekat, jaké informace pošlou z horního toku. Jsme připraveni," konstatoval starosta Vladimír Elšík.