S pomocí přispěchali i hasiči ze Zlínska

14.07.2003 09:00

Zlínské noviny

Strážnice * Dva kilometry čtvereční převážně borového lesa zničil v sobotu u Strážnice na Slovácku obrovský požár. Boj téměř dvou stovek hasičů s plameny trval pět hodin. Pomoci přijeli i záchranáři ze Zlínského kraje. K zásahu vystartoval z otrokovického letiště i speciálně upravený hasební letoun. Požár pravděpodobně způsobila technická závada na vlaku. Jiskry patrně zažehly na několika místech trávu u trati ve směru Moravský Písek - Rohatec. Nikdo nebyl zraněn. Škoda není plně vyčíslena, na lesních školkách se odhaduje na půl milionu korun. „Rozsahem šlo o mimořádnou událost, která v regionu nemá za poslední roky obdobu. Vítr oheň rychle šířil. Mnohdy ztěžoval práci členitý terén,“ řekl mluvčí hasičů Jaroslav Haid. Požár patrně vznikl z několika důvodů. U železniční trati ležela suchá tráva. Podle hasičů je možné, že jeden z odpoledních vlaků, který oblastí projížděl, měl zablokované či jinak poškozené kolo. Tím mohly vznikat jiskry, které zapálily trávu. Oheň vzplál na několika místech. V úseku dlouhém tři kilometry postupoval od trati do lesa. Vyhořelý či částečně poškozený pruh lesa je široký od padesáti metrů do jednoho kilometru. Haid upřesnil, že oheň se nešířil korunami stromů, ale trávou a jehličím. K zásahu musely být povolány letouny z Jihlavy a Otrokovic. Vodu čerpaly na polním letišti v Kyjově. Obtížný byl úsek u Rohatce, kde hořelo na špatně dostupných místech. Hasiči se do nich dostali poté, co vytvořili z hadic úsek dlouhý pět set metrů. Do likvidace ohně se zapojili i pracovníci Lesů ČR, kteří v kritických místech zorali pruhy země, aby zabránili dalšímu šíření ohně. Spáleniště ještě včera stále střežily tři jednotky hasičů. „Někde doutná, jinde nalézáme menší ohniska,“ řekl včera Haid. (čtk)