Potřebuje obec novou hasičskou zbrojnici?

01.04.2008 09:00

Rohatecká obec

Otázkou rekonstrukce požární zbrojnice či výstavbou nové se zabývají představitelé sboru a částečně i představitelé obce již řadu let. První návrhy a studie byly realizovány již před sedmi lety. A proč? Stávající budova požární zbrojnice byla totiž postavena už v letech 1955 až 1958. V současné době je tedy nejstarším využívaným obecním objektem v Rohatci. Plány na stavbu nového požárního skladiště byly schváleny 27. února 1955. Potřebné stavební povolení bylo vydáno v měsíci květnu, a tak mohly začít na vybraném pozemku obecní pastoušky demoliční a odklízecí práce stodoly. Pro zahájení stavby bylo dodáno Místním národním výborem 15.000 cihel. Celá stavba probíhala v podstatě svépomocí v akci „Z“. Kvůli nedostatku pracovníků a především nedostatku finančních prostředků a stavebního materiálu trvala výstavba ještě několik dalších let.

První členská schůze se konala v nové, ještě nedokončené, zasedací místnosti až 15. března 1958. Podlahy, vjezd, natření oken a vrat a zhotovení umývárny bylo provedeno až během měsíce června. Bez jakýchkoliv úprav sloužila zbrojnice po mnoho let. Postupný rozvoj sboru, pořizování techniky, rozmanitost činností a především práce s mládeží donutily představitele obce a sboru k rozšíření budovy. I přestavba na přelomu 70. a 80. let byla realizována víceméně svépomocí.  Nejjednodušším řešením se jevilo vybudování přístavby směrem do dvora. Prodloužena tak byla garáž a vybudován sklad a nová zasedací místnost…