Moravané jsou zděšeni - známe to, už je to tu zas!

30.03.2006 09:00

MF Dnes

Jižní Morava - Ve Veselí nad Moravou je na betonovém korytě elektrárenského náhonu měděná tabulka s nápisem Povodeň 1997. Kalná voda z řeky Moravy se včera valila jen asi půl metru pod značkou, která ztělesňuje obavy všech, kterým se řeka před devíti lety prohnala domy. Dnes se bojí, že se stoletá voda vrací. V Rohatci zaplavila tenisové kurty a zahrádky, hasiči stavěli bariéry a zachraňovali majetek lidí. „V roce 1997 sahala voda asi půl metru vysoko,“ ukazuje stěnu nově omítnutého domu svého syna Karel Zich z Rohatce u Hodonína. Vrata do garáže a vstup do sklepa jsou zabarikádované pytli s pískem, voda zatím sahá jen k základům domu. „Ty pytle to časem stejně propustí,“ říká rozzlobeně starší muž. Když se hladina zvedne o dalších pár centimetrů, chvěje se mu hlas. „Oprava baráku ještě není doplacená a teď celé nanovo,“ říká zdrceně. Poloha koryta řeky, která ohrožuje dům Karla Zicha, se dá jen odhadnout podle vyčnívajících špiček vrb. Je asi kilometr daleko v polích. O pár ulic dál pracují desítky lidí včetně dětí a „pytlují“ písek. Voda je od nejbližších domů sotva dva metry. „Ještě musíme ucpat odpad,“ radí jeden z dobrovolných hasičů. V jednom z domů už totiž začala voda tryskat z odtoku sprchového koutu. „Jsou na tom tři pytle s pískem, ale ten postupně natáhne vodu a propustí ji,“ vysvětluje hasič. U jednoho z domů se hádají majitelé s hasiči. Není dost pytlů. „Nejprve to zadržíme na ulici, a než pytle vodu pustí, tak přijde další várka a budete je mít naskládané u domu,“ zvyšuje jeden z hasičů hlas. Podle informací meteorologů má jít voda do večera nahoru o dalšího půl metru. „To bychom měli být v patře ještě v suchu,“ propočítává žena, zatímco dobrovolníci z okolních vsí jí zahrazují pytli s pískem vchod do sklepa. I tak odtamtud musí odčerpávat vodu. Mezi lidmi kolují zaručené informace, o kolik se zvýšila hladina Moravy na severu ve Spytihněvi. „Šlo to o půl metru. Vlna jde k nám, v noci to tady máme,“ začínají někteří panikařit. Ke čtvrtečnímu ránu v Rohatci vzhlížejí jako ke spáse. Že meteorologové počítají se zvyšováním hladiny ještě několik dnů, nechtějí slyšet.