Les zapálily vadné brzdy vlaku

14.07.2003 09:00

Právo

Rohatec * Škodu za nejméně půl miliónu korun napáchal požár, který vznikl v sobotu před patnáctou hodinou v sousedství železniční trati z Břeclavi do Přerova. „Hasiči zprávu o požáru přijali ve 14.49 hodin. Na místo ihned vyrazily první jednotky. Do boje s ohněm se nakonec zapojily dvě stovky lidí, 21 hasičských sborů, ať už profesionálové, dobrovolníci nebo hasiči Českých drah,“ řekl Právu mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid. Akce se zúčastnily i dvě posádky leteckých záchranářů, vodu braly na letišti v Kyjově. Ohniska hasiči likvidovali do večera, místo požáru ohradili pruhem rozorané půdy, který měl zabránit šíření plamenů. Večer hasební práce ustaly. Tma bránila vjezdu techniky do lesa. Přesto jednotky hasičů situaci stále kontrolovaly a podle potřeby zasahovaly v dostupnějších lokalitách. Celou neděli ještě tři družstva likvidovala problémová místa. „Místo budeme monitorovat několik dní. Nemůžeme vyloučit opětovné vzplanutí skrytých ohňů v pařezech,“ dodal Haid. Hasiče zarazila intenzita požáru. Ten lemoval na několik kilometrů dlouhém úseku pravou stranu kolejí ve směru z Břeclavi do Přerova. Ojediněle hořelo i na opačné straně trati. Příčina požáru bude předmětem šetření. Nejpravděpodobnější se jeví varianta, že ve vlaku, směřujícím z Přerova k rakouské hranici, měl některý vůz zablokované kolo. Žhavé jiskry od brzd mohly být příčinou požáru u kolejí. „Oheň se šířil velmi rychle. Pomohl vítr a sucho, v některých lokalitách se dokonce při požáru tvořily vzdušné víry. Přestože se většinou jednalo o požár hrabanky, tedy povrchu pod stromy, v části se plameny šířily i korunami,“ řekl mluvčí hasičů. Přiklání se také k technické závadě vlaku. Někde hořelo jen pár metrů u kolejí, v některých částech se ale plameny dostaly až kilometr od trati. Hasiči uvádějí zasažené dva kilometry plochy. Z toho na dvaceti hektarech byly škody značné. „Lesníci zatím uvedli škody za půl milionu korun na mladém porostu. Další lesy jsou poškozeny z dvaceti procent. Více budou vědět až po obhlídce,“ uvedl Haid.