Obnovení Sboru dobrovolných hasičů

Po dlouhých devíti letech nečinnosti byl rohatecký sbor obnoven v roce 1999. Když byla dne 28. prosince 1998 podána na Obecní úřad v Rohatci žádost o povolení činnosti, nebylo mnoho lidí, kteří by mysleli, že jsou rohatečtí hasiči potřeba nebo věřili v úspěch této myšlenky. Spolu s žádostí byla předána petice s 26 podpisy a programové prohlášení, ve kterém byla v deseti bodech uvedena základní představa toho, čeho by chtěl sbor dosáhnout. I přes velkou nedůvěru všech jsme dostali šanci. Tenkrát si asi málokdo uvědomoval, co to všechno bude znamenat a kolik práce nás čeká.

Na základě vstřícnosti a dohody s obecním zastupitelstvem se dne 27. února konala Zakládající valná hromada Sboru dobrovolných hasičů v Rohatci. V zasedací místnosti kulturního domu se sešlo prvních 20 členů. Všechny důležité technické problémy, plány do budoucna, ale i vzpomínky byly dlouho probírány se starostou obce Ing. Elšíkem i starostou okresního sdružení hasičů, panem Kuchařem.

Pak se to stalo, první březnovou sobotu roku 1999 byla po dlouhé době znovu otevřena Hasičská zbrojnice. Nebýt nápisu nad vraty a sirény na střeše, tak by člověk nevěřil, že je ve zbrojnici. Po obhlédnutí všeho, co tam zůstalo, ale i nezůstalo, jsme se pustili do práce. Po mnoha dnech a hodinách práce, trpělivosti, nadšení a odhodlání všech členů byla budova v červnu uklizená a vymalovaná. V červenci se pořídily stoly a židle a nakoupily se zásahové uniformy, boty, šatní skříňky a první hadice. Toto léto bylo také první soutěžní sezónou Rohatce, zahájili jsme ji posledního července na noční soutěži v Prušánkách. Dne 3. září předvedli kluci něco málo s hasičského umění dětem ze základní školy a určitě zaujali. K 10. září 1999 měl sbor už evidovaných 56 členů, z toho 13 žen a 29 dětí.