Rozsáhlý lesní požár na Hodonínsku

14.07.2003 09:00

MF Dnes

Rohatec * Celou noc dohašovali hasiči doutnající místa v lese u Rohatce na Hodonínsku, který v sobotu zachvátil rozsáhlý požár. Na místě zůstává jednotka drážních hasičů, která porost hlídá. Svou práci ještě neskončila i skupina vyšetřovatelů. Ta zatím odhadla, že les zapálila jiskra z projíždějícího vlaku. „Požářiště jsme v noci předávali správci lesu. Na místě dozoruje jednotka Českých drah, protože les ještě místy doutná,“ řekl iDNES mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid. Nebývale rozsáhlý požár se podle něj podařilo zlikvidovat kolem půlnoci. Během neděle totiž hasiči stále zápolili s novými a novými plameny na lokálních ohniscích. Zatímco hasiči s cisternami projížděli terénem, lesní dělníci orali volné plochy, aby zamezili dalšímu šíření ohně suchou travou a jehličím. Způsobená škoda se odhaduje na 1,34 milionu korun. Největší škody podle Haida vznikly na mladých školkách, tedy mladém lese, který téměř zcela lehl popelem. Lépe jsou na tom vzrostlé stromy. Většina z nich má jen ožehlé kmeny. Trávu u trati pravděpodobně zapálily jiskry, které odlétly od poškozeného podvozku projíždějícího vlaku. Plameny v sobotu kolem 15. hodiny zachvátily asi tříkilometrový pás podél železničního koridoru mezi Moravským Pískem a Rohatcem. Odtud se šířily dál do borového lesa. „Hořela hlavně suchá hrabanka - tráva, jehličí, z menší části se požár dostal do korun,“ uvedl Haid.

Podle hrubého odhadu postihl živel asi dva kilometry čtverečné mezi obcemi Moravský Písek, Bzenec, Rohatec a Strážnice. „Jen na mladém porostu ve školkách napáchal škodu za půl milionu,“ vyčíslil mluvčí hasičů. Vzrostlé stromy poškodil méně. K požáru přijelo 23 profesionálních a dobrovolných jednotek. Při zásahu pomáhala i dvě speciální letadla z Jihlavy a Otrokovic. Vodu doplňovala na polním letišti u Kyjova. Událost se dotkla i obyvatel Strážnice a Rohatce, píše ČTK. Radnice je rozhlasem vyzývaly, aby kvůli silnému kouři nevětrali. Hasiči měli problémy hlavně v nepřístupném úseku u Rohatce, kam museli natáhnout hadice z půl kilometru vzdálených cisteren. Práci komplikoval silný vítr. „Tvořily se také vzdušné víry,“ potvrdil mluvčí Haid. Přes noc se vítr utišil.