Hráze za desítky milionů mají ochránit před ničivou vodou

10.07.2017 08:38

Nová protipovodňová opatření ochrání jihomoravská města. Vodohospodáři mají na prevenci před záplavami víc než miliardu. Před dvaceti lety na jižní Moravě opouštěli lidé své domovy kvůli rozdivočelým řekám. Nejrozsáhlejší evakuaci zažilo Hodonínsko, kde se muselo urychleně sbalit a odejít před rozvodněnou Moravou deset a půl tisíce obyvatel. Podobnému scénáři má předejít řada protipovodňových opatření. „Po povodni následovalo 165 akcí v celkové částce přesahující 350 milionů korun,“ shrnul mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař zásahy na středním toku řeky.
Lidé v Rohatci u Hodonína v blízkosti řeky Moravy se dočkali klidnějších nocí až před pěti lety. „Nová hráz chrání před až stoletou vodou tu část obce, která trpěla záplavami,“ konstatoval rohatecký místostarosta a hasič Tomáš Letocha. Právě povodně v roce 1997 byly i jedním z důvodů pro obnovení činnosti tamních dobrovolných hasičů. Při záchranných pracích pak pomáhali v letech 2006 i 2010.