Hasiči zachraňovali penzisty. Při cvičení otestovali nové evakuační podložky.

22.06.2016 20:04

I tak měli hasiči v obtížných podmínkách vysoké budovy s nefunkční klimatizací náročný úkol. Museli totiž s dýchacími přístroji zachránit desítku klientů z pokojů ohrožených simulovaným požárem a kouřem. „Cílem dnešní akce pro profesionální i dobrovolné jednotky bylo procvičit záchranu klientů pomocí nových evakuačních podložek, díky kterým se i s matrací vytáhnou i klienti neschopní samostatného pohybu z ohrožených pokojů přes chráněnou únikovou cestu nebo evakuační výtah na bezpečné místo. Při záchraně klientů přes zakouřený prostor jsme používali také vyváděcí masky," přiblížil vedoucí cvičení a velitel požární stanice v Hodoníně František Froněk.

Do pondělního cvičení se zapojili profesionální hasiči z Hodonína, dobrovolní z Rohatce, Ratíškovic, Dubňan, Mutěnic a Hodonína. Simulaci požáru si vyzkoušeli také zaměstnanci domova důchodců, kteří si procvičili provedení nezbytných úkonů do příjezdu hasičů, zejména v souvislosti se zjištěním požáru, vyhlášením požárního poplachu, organizací přesunu klientů z otevřeného átria do pokojů a záchranu klienta z hořícího pokoje pomocí evakuační podložky. „Po vyhodnocení zásahu uvidíme, jaké nedostatky bychom měli odstranit a jak aktualizovat požární řád," dodal ředitel sociálního zařízení Václav Polách.V pátém patře hodonínského S-centra hořelo. Naštěstí jen cvičně. Sto čtyřicet klientů mohlo zůstat v klidu.

Zdroj: hodoninsky.denik.cz/pozary/hasici-zachranovali-penzisty-pri-cviceni-otestovali-nove-evakuacni-podlozky-20160621.html