Ve volbách kandidují také hasiči a myslivci

15.09.2006 09:00

Rovnost

V několika obcích Hodonínska kandidují mimo tradiční politická uskupení také zájmová sdružení. Své kandidátky mají hasiči, myslivci nebo rekreační sportovci. Nezávislé kandidátky na mnoho způsobů bývají tradičně jedinými konkurenty zavedených politických stran v komunálních volbách. Často jsou i úspěšné. Přesto se najdou spolky, které se cítí natolik silné, že chtějí kandidovat samostatně. Na Hodonínsku tak jdou do volebního boje hasiči nebo třeba myslivci. „Naše práce byla vždy hodně vidět, tak proč nemít vlastní sestavu? Nezkoušíme to letos poprvé,“ řekl lídr blatnických myslivců Antonín Těthal. Ten byl v posledních volbách jediný, který se propracoval z myslivecké kandidátky do patnáctičlenného zastupitelstva. Díky široké podpoře byl dokonce zvolen místostarostou.

V jiných obcích se ale o podobný úspěch ucházejí samostatná sdružení vůbec poprvé. „Nechtěli jsme podporovat žádné z dosavadních uskupení, a tak jsme si řekli, že se pokusíme do toho jít sami za sebe,“ uvedl předseda dobrovolných hasičů z Rohatce Tomáš Letocha. Požárníci by se chtěli více podílet na dění v obci a také zajistit nutnou rekonstrukci tamní zbrojnice, jejíž opravy se prý neustále odkládají. Volební program ale rohatečtí dobrovolníci teprve připravují. …