Rozsáhlý požár lesa způsobila patrně technická závada vlaku

14.07.2003 09:00

Olomoucký den

Strážnice * Požár v sobotu zničil nedaleko Strážnice na Hodonínsku dva kilometry čtvereční převážně borového lesa. Boj téměř 200 hasičů s plameny trval pět hodin. K hašení byly povolány i dva speciální letouny. Požár pravděpodobně způsobila technická závada vlaku. Jiskry patrně zažehly na několika místech suchou trávu u trati ve směru Moravský Písek - Rohatec. Nikdo nebyl zraněn. Požářiště ještě včera střežili hasiči. „Rozsahem šlo o mimořádnou událost, která v regionu nemá za poslední roky obdobu. Vítr oheň rychle šířil. Mnohdy ztěžoval práci členitý terén,“ řekl mluvčí hasičů Jaroslav Haid. Požár patrně vznikl z několika důvodů. U železniční trati ležela suchá tráva. Podle hasičů je možné, že jeden z odpoledních vlaků, který oblastí projížděl, měl zablokované či jinak poškozené kolo. Tím mohly vznikat jiskry, které zapálily trávu. Oheň vzplál na několika místech. V úseku dlouhém tři kilometry postupoval od trati do lesa. Vyhořelý či částečně poškozený pruh lesa je široký od 50 metrů do jednoho kilometru. Haid upřesnil, že oheň se nešířil korunami stromů, ale travou a jehličím. K zásahu musely být povolány hasičské letouny z Jihlavy a Otrokovic. Vodu čerpaly na polním letišti v Kyjově. Hasiči postupně získávali nad požárem kontrolu. Obtížný byl úsek u Rohatce, kde hořelo na špatně dostupných místech. Hasiči se do nich dostali poté, co vytvořili z hadic úsek dlouhý 500 metrů. Do likvidace ohně se zapojili i pracovníci podniku Lesy ČR, kteří v kritických místech zorali pruhy země, aby zabránili dalšímu šíření ohně. Událost se dotkla i obyvatel Strážnice a Rohatce. Radnice je prostřednictvím rozhlasu vyzvaly, aby kvůli silnému kouři nevětrali. Kvůli nadměrnému odběru vody měli navíc někteří lidé dočasné problémy s vodovodem. Hasičům pomohl obecní úřad v Žarošicích, který zajistil pro všechny potraviny a nápoje. Po přesné příčině neštěstí nyní pátrají vyšetřovatelé hasičů a policie. Škoda zatím nebyla zcela vyčíslena. Zničeno bylo 2,5 hektaru mladých lesních školek v hodnotě půl milionu korun. Ze zbylého borového lesa shořelo či ohořelo asi 20 procent porostu. Nyní musí lesníci říci, nakolik lze porost ještě zachránit. (čtk)