Po požáru u Strážnice les ještě včera doutnal

15.05.2003 09:00

Rovnost

Strážnice * Hasiči stále museli ještě včera střežit dva kilometry čtvereční lesa u Strážnice na Hodonínsku, v němž v sobotu zuřil rozsáhlý požár. Po dvou dnech se již na spáleništi neobjevovaly plameny, ale některá místa doutnala. „Je pravděpodobné, že na les budeme muset dohlížet i v nadcházejících dnech, aby oheň znovu nevzplál,“ řekl mluvčí hasičů Jaroslav Haid. Les hlídá jednotka hasičů Českých drah. Odborníci již vyčíslili způsobenou škodu. Odhaduje se na 1,34 milionu korun. Největší škody vznikly v mladých školkách, tedy mladém lese, který téměř zcela lehl popelem. Lépe jsou na tom vzrostlé stromy. Většina z nich má jen ožehlé kmeny. „Tečku za šetřením příčiny neštěstí jsme zatím neudělali. Nadále předpokládáme, že požár vznikl na několika místech poté, co od zablokovaného či jinak poškozeného kola vlaku jedoucího mezi Moravským Pískem a Břeclaví odlétaly jiskry,“ uvedl mluvčí. Netroufl si odhadnout, kdy vyšetřovatelé hasičů spolu s policisty pátrání po příčině rozsáhlého požáru lesa ukončí. Oheň se při neštěstí šířil směrem od trati do lesa. Postupně zasáhl pruh země dlouhý tři kilometry a široký od 50 metrů do jednoho kilometru. Přibližně 200 hasičům trvalo v sobotu pět hodin, než požár dostali pod kontrolu. Na pomoc si museli přivolat i dvě speciální hasičská letadla. „Pomoci by nám snad mohl silný déšť, který by zcela zlikvidoval doutnající ložiska na požářišti. Nelze odhadnout, jak dlouho bude muset být prostor pod kontrolou,“ doplnil Haid.