Oheň zničil dům a zranil dva hasiče

28.04.2010 09:00

Požár zcela zdevastoval střechu a první patro rodinného domu v Ratíškovicích. Při zásahu se popálili dva hasiči, kteří skončili v nemocnici. Rozsáhlou škodou a zraněními začala středa v Ratíškovicích. Zhruba o půl deváté ráno vyšlehly plameny ze střechy jednoho z tamních domů a celou ji spolkly. „Vzbudily mě zvuky padajících skřidlic. Když jsem se podíval z okna, viděl jsem střechu sousedů v plamenech. Ihned jsem to řekl otci, který zavolal hasiče. Nebyl to hezký pohled,“ sdělil redaktor Hodonínského deníku Rovnost Libor Kopl, který bydlí vedle poničeného domu. Pravděpodobnou příčinou vzniku požáru je závada na elektroinstalaci. Podle slov vyšetřovatele Stanislava Kláska měli majitelé v podkroví počítač, od něhož mohl oheň vyšlehnout. Na místě fungovalo rozvody k internetu či osvětlení. Zatím ovšem nevyloučil ani jiné možnosti. „Střecha rodinného domu je kompletně pryč. Propadla se do obytného podlaží. To je taky zničené,“ mluvil Klásek o škodách, které se podle prvních odhadů pohybují až kolem jednoho a půl milionu korun.

Kromě toho se při vynášení ohořelých věcí zranili dva hasiči. Jeden na ruce, druhý na krku. „Ošetřili jsme dva pacienty, které jsme následně se středně vážnými popáleninami transportovali na chirurgickou ambulanci hodonínské nemocnice,“ uvedl mluvčí jihomoravských zdravotníků Radek Turin. Při objevení požáru byli původně vevnitř tři lidé. Všichni se stačili včas zachránit bez újmy na zdraví. Zasahující záchranáři dostali požár pod kontrolu chvíli po půl jedenácté. V Ratíškovicích ovšem zůstali ještě další hodiny. Rozebírali zničenou konstrukci a vybavení a likvidovali stále doutnající ohniska. Zasahovali rovněž elektrikáři, již odpojovali vedení. „Šlo o dům starý zhruba pětatřicet let. Je potřeba to tam důkladně rozebrat. Na místo se sjelo celkem šest jednotek,“ sdělil ještě před polednem mluvčí hasičů Jaroslav Haid. Ohni stačila chvíle a rodina z Ratíškovic zůstala bez domova. Obec jí prostřednictvím starosty Josefa Uhlíka slibuje pomoc. „Pokud nebudou chtít bydlet jinde, zázemí jim zajistíme. To není problém. Máme ubytovnu,“ tvrdil v telefonickém rozhovoru první muž tamní radnice. Na poškozený dům se podle jeho slov přijede podívat zástupce pojišťovny. K dispozici by měla být také plachta, která požářiště dočasně přikryje. „Přízemí je kromě zatečené vody v dobrém stavu,“ poznamenal Uhlík. „Snažíme se podat pomocnou ruku.“ Plameny byly podle svědků vidět až stovky metrů daleko. K podobným událostem došlo v Ratíškovicích teprve nedávno. Nejprve shořela skautská klubovna, poté jiný rodinný dům.