Morava straší lidi. Hrozí vylitím. Pytluje se

17.05.2010 09:00

V pondělí dopoledne ve Strážnici Morava dosáhla třetího stupně povodňové aktivity. A stoupala dál. V šest večer vystoupala o dalších třicet centimetrů ve stavu ohrožení. Před půlnocí se narůst ještě nezastavil. Rušné dny zažívají provozovatelé přístavní restaurace v Rohatci. Živobytí mají jen několik málo metrů od rozbouřené řeky Moravy a prostor mezi hladinou a srubem se v pondělí zmenšoval každou hodinu. „Uklidili jsme co nejvíc věcí, aby nám je voda nevzala. Podle předpokladů, by u nás měla dosáhnout stavu jako v roce 2003. V restauraci bychom ji tedy mohli mít až ve výšce dvaceti centimetrů,“ obává se provozovatelka Lenka Teturová. Společně s bratrem raději vyklízeli zboží, ukotvili molo a vypnuli elektřinu od všech spotřebičů. Se škodami přesto počítají už od prvního pohledu na rozšiřující se koryto řeky.

Valící se hrozba děsí v hodonínském okrese další stovky lidí žijících poblíž Moravy. Situace se stala skutečně vážnou v pondělí o půl jedenácté dopoledne, když odborníci vyhlásili ve Strážnici třetí stupeň povodňové aktivity. V těch chvílích už zasedaly povodňové komise a hasiči pomalu plnili první pytle pískem. „Voda má stále stoupající tendenci,“ upozornil starosta Rohatce Miroslav Králík. „Je to pro nás znepokojivý stav. Uděláme všechno pro to, aby následky byly minimální,“ pokračoval. I kvůli stále vydatným přívalům dešťových kapek zalarmoval tamní hasiče, kteří odpoledne plnili stovky pytlů s pískem. Ke stejnému kroku přistoupili rovněž v Hodoníně. „V souladu s povodňovým plánem připravujeme mobilní zábrany na předem určená místa. Hlídky kontrolují stavy hrází, jezů a hradítek,“ uvedla v podvečer mluvčí města Petra Kotásková.