Místní letoun pomáhal hasit rozsáhlý požár

14.07.2003 09:00

Vysočina

Jihlava * Hasičský letoun z Jihlavy letěl v sobotu na pomoc při hašení rozsáhlého požáru lesa na Hodonínsku. Oheň zničil nedaleko Strážnice dva kilometry čtvereční převážně borového lesa. Boj téměř 200 hasičů s plameny trval pět hodin. K hašení byl povolán mimo letounu z Jihlavy další stroj z Otrokovic. Hasičská letadla pokrývají každodenní službou od března do října oblasti, vymezené koordinačním systémem republikové působnosti. Slouží jako vydatná pomoc při rozsáhlých požárech převážně lesních porostů. „Letadlo startuje na výzvu operačního důstojníka hasičů,“ vysvětlil vedoucí letového provozu jihlavského letiště Zdeněk Kölbl. Požár u Strážnice byl natolik rozsáhlý, že se do záchranných prací zapojili zaměstnanci Lesů ČR. V kritických místech zorali pruhy země, aby zabránili dalšímu šíření ohně. „Voda z letadla se zkušeným pilotem je velmi účinným hasicím prostředkem,“ potvrdil Kölbl. Několik posledních let poskytuje na henčovském letišti Aeroklub Jihlava zázemí letadlům Turbo Čmelák a AN2. Stroje provozuje plzeňská firma. Čmelák, používaný také pro zemědělské a lesní postřiky, pojme do útrob kubický metr vody. Druhý letoun, přezdívaný "Andula", unese o 500 litrů víc. „S hasiči se dohodneme, kde budeme nabírat vodu. Vždy je to letiště, nejbližší požáru. Hasiči nám tam vozí vodu v cisternách,“ přiblížil Kölbl, jenž také létá jako pilot k požárům. Podle vedení jihlavského Aeroklubu jsou roky, kdy hasičský letoun k požáru nevzlétne. Letos byl s vodou ve vzduchu hned třikrát. Koncem června mířil k ohni v lesích mezi Skutčí a Chrudimí. Před tím nalétával s tisíci litrů vody nad hořící les u Tišnova.