Jih Moravy se připravuje na krutou reprízu roku 1997

18.05.2010 09:00

Novinky.cz

Jih Moravy je ve střehu, voda, která se na kraj žene, si v ničem nezadá s povodněmi, jaké byly v roce 1997. Kdo může, chystá se na nejhorší. Hasiči od pondělního večera celou noc a ještě v úterý stavěli hráz u řeky Moravy v Hodoníně. V pondělí krátce po osmnácté hodině zvedly požární sirény a zaslané SMS zprávy do akce šestnáct jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. Čekal na ně úkol položit geotextilii a val z pytlů písku na místo přelivu v oblasti Skařinské hráze na pravém břehu Moravy. Až do úterního odpoledne se na místě vystřídalo pětatřicet jednotek hasičů z Hodonínska a Břeclavska, včetně profesionálních hasičů z Brna. „V tomto okamžiku je na místě stále 130 profesionálních a dobrovolných hasičů,“ uvedl v úterý před polednem mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid. Cílem práce je stabilizace hráze. Když v roce 2006 přetekla, začala ji voda rozplavovat a hrozila zalitím celého Podluží.

„Je lepší dnes položit po hrázi tisíc pytlů, než jako v roce 2006 naházet ze člunů do díry nějakých skoro čtyři tisíce pytlů,“ řekl jeden z hasičů. Podmínky, v nichž zabahnění a unavení muži pracují, nejsou příjemné. Geotextilie přefiltrovala břeh v klouzavé bahno, v němž hasiči jeden za druhým stěhují stovky pytlů z aut na místo potřeby. „Podle propočtů, které jsem dostal, budou letošní povodně, co se týká průtoku vody v Moravě, srovnatelné s velkou vodou z roku 1997,“ uvedl hejtman Michal Hašek. Věří ale, že byť je z protipovodňových opatření hotová jen část, pomůže k ochránění lidí na nejproblémovějších místech. Podle hejtmana je v okolí řeky nejvíce ohrožena část Rohatce na Hodonínsku. „Z dolní části obce, kde je přístav, nám nebezpečí nehrozí, tam jsou hráze dostatečně vysoké. Problémem je místo, kde Morava překonává silnici I/55 z Hodonína do Veselí nad Moravou. Tam jsou hráze nízké, voda je snadno překoná a přes louky se dostane do obce,“ řekl starosta Rohatce Miroslav Králík. Na starostova slova došlo, voda se skutečně přelila pod mostem přes hráze, do úterního večera ale zaplavovala pouze louky a pole kolem obce. Sedmadvacet hasičů již v předstihu vystavělo val z pytlů v nejníže položených částech obce.