Hasiči napočítali stovky požárů

14.08.2003 09:00

MF Dnes

… Jihomoravský hejtman Stanislav Juránek vyhlásil v kraji období zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. … Hasiči doufají, že se díky rozhodnutí hejtmana sníží rekordní počty požárů lesů, polí, luk či mezí. Od začátku roku do července napočítali 538 takových případů, přičemž většina z nich spadá právě do suchých letních dní. Nejvíce, přes tři sta požárů vypuklo na mezích, svazích a železničních náspech. K nejhorším se řadí případ z poloviny července, kdy kvůli jiskrám ze špatně odbržděného vozu vzplála krajina kolem železniční trati ve směru z Břeclavi na Přerov. Kolem Rohatce tehdy hořely dva kilometry čtvereční lesů a musela dokonce zasahovat dvě speciální hasicí letadla. Škody se vyšplhaly zhruba na tři miliony korun. Požáry si na jihu Moravy letos vybraly také jednu lidskou oběť: při vypalování strniště a následném požáru slámy na Vyškovsku zahynul devětašedesátiletý muž. „V tropickém počasí, které navíc provází vítr, se požáry na vyprahlých plochách šíří mimořádně rychle. Při likvidaci požárů zemědělských ploch či lesů hasiči zasahují obvykle ve velkých vzdálenostech od zdrojů vody a při lesních požárech se navíc potýkají s terénními překážkami,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.