Hasiči mají požár borového lesa pod kontrolou

12.07.2003 09:00

Lidové noviny

Strážnice * Rozsáhlý požár borového lesa u Strážnice na Hodonínsku, který vypukl odpoledne, dostali hasiči z větší části pod kontrolu. Plameny zachvátily asi dva kilometry čtvereční plochy, kdy se oheň šířil korunami stromů a hasiči museli využívat i dva letouny. S problémy ještě zápolí na stu metrech čtverečních u obce Rohatec, kde se obtížně dostávají do kopcovitého terénu. „Zbývá zdolat tento problém. Pak budeme mít jistotu, že se oheň nemůže šířit,“ řekl mluvčí hasičů Jaroslav Haid. V nejproblémovější oblasti u Rohatce museli hasiči vytvořit z hadic úsek dlouhý 500 metrů, aby se dostali do výše položených a špatně přístupných míst. V okolí obce jsou lužní lesy, což by mohlo napomoci k zastavení dalšího šíření ohně. Kromě hasičů bojují s požárem již i myslivci a lesní dělníci. V kritických místech rozorávají volná prostranství. Z povrchu mizí vysušená tráva, kterou nahrazuje ornice. Požár v 15:45 zachvátil přibližně dva kilometry čtvereční borového lesa. Bojují s ním dvě stovky hasičů, kteří využívají i dva letouny. Plameny zachvátily porost ležící nedaleko železniční trati Moravský Písek-Břeclav. V ohni je území mezi Moravským Pískem, Bzencem, Rohatcem, Strážnicí, Ratíškovicemi a Vracovem. Zatím nebyl nikdo zraněn. Do boje s plameny je nasazeno 23 jednotek, tedy přibližně 200 hasičů. Speciální hasičská letadla z Jihlavy a Otrokovic čerpají vodu k hašení na letišti u Kyjova. „Snažíme se, aby se plameny nešířily dále,“ uvedl Haid. Příčina požáru není zatím známa. Oheň mohl podle některých úvah vzplanout na několika místech poté, co po trati Moravský Písek-Břeclav projel vlak. Nedaleko kolejí je totiž pás posekané trávy. Pokud byla suchá, mohla se podle některých hasičů vznítit a plameny se tak postupně dostaly až k nedalekému lesu. „Jde zatím jen o úvahy, které se musí prošetřit. Hned po likvidaci plamenů začnou po příčinách neštěstí pátrat naši odborníci společně s policií,“ zdůraznil mluvčí. Kromě hasičů z jižní Moravy se zásahu u Strážnice účastní i jejich kolegové ze Zlínského kraje a Vysočiny.