Hasiči likvidovali velký požár u Strážnice

14.07.2003 09:00

Rovnost

Strážnice * V borovém lese u Strážnice na Hodonínsku, kde v sobotu vypukl nebývale rozsáhlý požár, se i včera odpoledne vyskytovaly plameny ohně. Přestože je dvě stovky hasičů již dostaly pod svou kontrolu a postiženou oblast zkropilo i několik drobných dešťů, setrvávají hasiči nadále v okolí ohniska požáru. „Nyní jsou v těchto místech jednotky hasičského záchranného sboru Českých drah, které zajišťují komplexní průzkum požářiště. Dvě mobilní cisterny z Brna a dvě z Břeclavi dohašují ohniska, kde se požár znovu rozhořívá. Lesní dělníci zase rozorávají okolní volné plochy,“ uvedl operační důstojník hodonínských hasičů Ladislav Procházka. Jak dodal, celý ohněm zachvácený úsek od Soboněk u Rohatce až po Bzenec-Přívoz je velmi suchý, a tak nebezpečí dalšího znovuvzplanutí ohně trvá, přestože nad postiženou oblastí plula v neděli černá bouřková mračna. „Aby nám to pomohlo, musel by být déšť vydatnější a vytrvalejší. Zatím se nijak markantně neprojevil a v suchém hlubokém písku, z něhož vyrůstá les, kapky rychle mizely,“ dodal hasič. Od železniční trati ve směru z Moravského Písku do Břeclavi, kde požár vznikl, pronikly plameny až bezmála devět set metrů hluboko do lesa, tvořeného výhradně borovicemi, jehličím a suchou travou. Hasiči na místě strávili sobotní i dnešní noc, v neděli dopoledne tam kromě vyšetřovatelů dorazili také zástupci Lesů České republiky, jejichž úkolem je upřesnit výši škod, jež požár způsobil. „Ty jsou zatím odhadovány na půl milionu korun za poničené lesní školky, přesné číslo však budeme znát zřejmě až v pondělí večer,“ uzavřel Procházka. Požár o rozloze dvou kilometrů čtverečních zřejmě zapříčinily jiskry odlétávající od zablokovaného kola železničního vozu, další možné důvody se však nadále vyšetřují. Kromě členů 23 hasičských jednotek se na jeho likvidaci podílela i dvě speciální letadla z Otrokovic a Jihlavy. Ta hasila hlavně koruny stromů, jimiž se oheň za pomoci silného větru rychle šířil do okolí. Zpráva o požáru zasáhla i kulturní dění v blízké Strážnici, kde se konal všežánrový hudební festival. Jak návštěvníci, tak pořadatelé se báli, že dým zahalí i areál, naštěstí se tak ale nestalo.